فارکس

وین ریت در فارکس چیست؟ بررسی عوامل موثر در وین ریت فارکس

وین ریت در فارکس از جمله اصطلاحات رایج و از اقدامات مهم موجود در بازارهای دیجیتالی است. آگاهی از این موضوع که وین ریت یا دیگر موارد موجود در بازارهای معاملاتی چه کاربردی دارند باعث انجام معاملات بهتر و با دانش بیشتر در فارکس خواهد شد. علاوه بر این وین ریت کمک زیادی به هر معامله‌گر یا سرمایه‌گذار کرده تا بتواند فرایند خرید و فروش سودآورتری در این بازارها داشته باشد.

بنابراین در این مقاله به این پرسش کاربردی که وین ریت در فارکس چیست؟ و چه کاربردهای اساسی برای افراد در این بازارها دارد، پرداخته خواهد شد. بنابراین برای شناخت وین ریت تا پایان با ما همراه باشید.

وین ریت چیست

وین ریت چیست؟

به طور کلی win rate همان گونه که از ترجمه آن پیداست به معنی درصد موفقیت یا نرخ برنده شدن افراد در یک بازار است. بنابراین وین ریت به معامله‌گران و افراد فعال که برای ورود به فارکس انگیزه بالایی دارند، نشان می‌هد که چند درصد از معاملات آن‌ها سودآور خواهد بود. یعنی درصد موفقیت یک معاملات را با انتخاب یک استراتژی مورد نظر نشان خواهد داد.

وین ریت به داشتن سودهای بلند مدت افراد کمک زیادی کرده و برای تمامی معاملات کاربرد زیادی دارد. برای نمونه وین ریت استراتژی یک معامله اگر ۵۰ درصد باشد یعنی از هر صد معامله انجام شده با آن استراتژی امکان سودآوری تا ۵۰ درصد و ۵۰ درصد نیز ضرر وجود دارد. بنابراین این مورد برای تمامی معامله‌گران و تریدرها یک مزیت بزرگ است و باعث برنامه‌ریزی بهتر در بازارها خواهد شد.

فرمول win rate چیست؟

درصد وین ریت توسط همه افراد و البته درون پلتفرم‌های معاملاتی قابل محاسبه است. با این وجود علاوه بر شناخت وین ریت و کاربرد آن آگاهی از نحوه محاسبه آن نیز اهمیت دارد. به این صورت که تعداد معاملات سودآور از کل معاملات انجام شده کسر شده و سپس برای تعیین درصد آن نتیجه را در ۱۰۰ ضرب می‌کنند.

این فرایند محاسبه و استفاده از فرمول وین ریت در بازار فارکس بسیار ساده اما کاربردی است. زیرا از طریق این آزمون ساده بیشترین شانس دریافت سود برای افراد ایجاد خواهد شد به خصوص که اگر با سرمایه زیاد قصد انجام خرید و فروش در بازار داشته و یا در انجام یک معامله تردید زیادی وجود دارد، وین ریت بسیار مفید خواهد بود.

اهمیت وین ریت در بازار فارکس

اهمیت وین ریت در بازار فارکس

وین ریت از معیارهای کلیدی و بسیار مهم جهت اندازه‌گیری عملکرد و موفقیت کلی سرمایه‌گذاران در بروکرهای فارکس است. بنابراین ارزیابی کلی معاملات جهت برنامه ریزی در آینده به کمک وین ریت انجام خواهد شد. وین ریت باعث تصمیم‌گیری بهتر برای ادامه یا تغییر استراتژی‌های انتخابی برای معاملات شده و به پیشبرد اهداف کلی معامله‌گران در رابطه با کسب سود از هر تجارت و خرید و فروش ارزها، شاخص‌ها و رمزارزها یا کالاها کمک خواهد نمود.

افزایش وین ریت در فارکس به معنی ارتقاء شانس سودآوری از عملکرد بهتر و انجام معاملات است. برخلاف آن نیز کاهش و نزولی بودن وین ریت به معنی نیاز به بازنگری و تغییر استراتژی برای بهبود عملکرد و انجام بهتر معاملات سودآور در هر بازه زمانی است.

انواع وین ریت در فارکس

در فارکس دو نوع وین ریت وجود دارد که شامل ویت ریت استراتژی و وین ریت معاملاتی است. استفاده از هر وین ریت در شرایط مخصوص کاربرد دارد و نتایج مورد نظر تریدرها به خوبی از این قابلیت فارکس قابل دریافت است. در ادامه به جزئیات شرایط این دو نوع وین ریت در معاملات خواهیم پرداخت.

۱) وین ریت استراتژی در فارکس

بعد از انتخاب یک استراتژی برای انجام معاملات، اولویت اصلی اطمینان از درصد برد در این شرایط است. بنابراین وین ریت در فارکس به شرط وجود بهترین استراتژی، نشان می‌دهد که چند درصد از معاملاتی که با آن استراتژی توسط معامله‌گر انجام می‌شود دارای موفقیت و سود بیشتر است. در هر موقعیت معاملاتی که سیگنال بهتری توسط استراتژی کسب شده و هر چه درصد وین ریت بالاتر اعلام شود، معامله با حد سود مورد نظر برخورد داشته و انجام آن در آینده مناسب خواهد بود. وین ریت استراتژی با توجه به نقطه ورود که ممکن است در جهت روند یا خلاف آن باشد متغیر خواهد بود و امکان استفاده از چندین استراتژی و وین ریت همه این موارد وجود دارد.

۲) وین ریت معاملاتی در فارکس

دو گزینه لازم و ضروری برای بررسی روند معاملات در فارکس و دیگر بازارها، ریسک به ریوارد و وین ریت است. بنابراین با مشاهده وین ریت ژورنال معاملات انجام شده و درصد سودآوری آن‌ها، لیست بهترین معاملات در دسترس قرار خواهد گرفت. این نوع وین ریت تمامی معاملاتی را نشان می‌دهد که در یک دوره زمانی خاص توسط تریدر یا معامله‌گر، با استفاده از استراتژی‌های متنوع یا متمایز انجام شده است. بنابراین در حالت کلی این وین ریت به طور مستقیم با ریسک به ریوارد بستگی دارد. یعنی هر چه میزان ریسک به ریوارد بالاتر باشد نیز درصدهای کمتر وین ریت قابل قبول خواهد بود.

از این رو حتی اگر وین ریت زیر ۵۰ درصد و در حالت زیان باشد اما ریسک ریوارد بالا باشند نیز حدود معاملات قابل انجام و مناسب است. وین ریت با نرخ ۵۰ نشان می‌دهد که در این تعداد معامله چند درصد سود و چند درصد ضرر ایجاد شده اما در فارکس از هر دو وین ریت بهترین مزایا در معاملات قابل بررسی است.

نحوه مشاهده win rate در متاتریدرها

با استفاده از وین ریت در یک بازه زمانی مشخص امکان بررسی نرخ و درصد سود برای افراد وجود دارد. در فارکس و متاتریدر با انجام چند مرحله به سادگی تاریخچه معاملات در هر مدت مورد نظر قابل مشاهده خواهد بود. این مراحل مشاهده وین ریت یا درصد موفقیت معاملات عبارتند از:

 1. ورود به متاتریدر و سپس رفتن به قسمت Terminal
 2. ورود به قسمت Account History یا تاریخچه حساب
 3. کلیک روی یکی از معاملات و انتخاب Custom period یا شخصی‌سازی دوره
 4. انتخاب دوره زمانی که قصد بررسی آن با وین ریت وجود دارد و سپس انتخاب گزینه OK یا تایید
 5. دوباره کلیک روی یکی از معاملات انجام شده
 6. با کلیک کردن انتخاب گزینه save as detailed Report
 7. انتخاب آدرسی برای ذخیره کردن گزارش معاملات و سپس کلیک روی گزینه ذخیره یا Save
 8. مشاهده آمارها و ریز جزئیات معاملات که در صفحه خودکار و اتوماتیک پلتفرم نمایش داده شده
 9. مشاهده میزان و درصد وین ریت از قسمت Profit Trades
عوامل موثر بر وین ریت در فارکس

عوامل موثر بر وین ریت در فارکس

برای اینکه به طور قطعی مشخص گردد که وین ریت معاملات چگونه است و نرخ موفقیت در سطح ایده آل قرار گیرد، عواملی نیاز است. همچنین عوامل اثرگذاری در سطح موفقیت در معاملات و استراتژی‌های بازارهای فارکس و دیگر بازارها وجود دارد که حتما باید هر سرمایه‌گذار و معامله‌گر در این فرایند به آن‌ها توجه کند. این عوامل عبارتند از:

 • آموزش یا داشتن دانش و تجربیات مناسب
 • داشتن استراتژی‌های معاملاتی و تحلیل دقیق بازار
 • استفاده از حساب آزمایشی یا دمو
 • انضباط در معاملات و حفظ آرامش
 • کنترل و مدیریت سرمایه
 • مدیریت و حداقل‌سازی ریسک

کلاهبرداری از طریق وین ریت در فارکس

امکان کلاهبرداری از طریق وین ریت برای افرادی که در فارکس فعالیت دارند بسیار زیاد است زیرا این گروه از کلاهبرداران ابتدا با ادعای وین ریت ۹۰ درصد به بالا برای استراتژی و معاملات کار خود را آغاز خواهند نمود. سایت، کانال و ربات‌های معاملاتی با تبلیغ و جذب توجه معامله‌گران مختلف برای وین ریت بالا اقدام به کلاهبرداری گسترده خواهند کرد.

اگر چه ممکن است حتی این درصد بالای وین ریت محقق گردد اما درصد زیان یا ضرر معاملات نیز بسیار بالا خواهد بود یا سود ایجاد شده در مقابل ضرر این کلاهبرداران بسیار کم و ناچیز است. بنابراین اگر یک معامله با حد ضرر مواجه شود، تمامی سود چندین معامله از بین می‌رود.

نتیجه گیری

وین ریت به معنای درصد موفقیت یا احتمال سودآوری یک استراتژی یا به طور کلی نرخ معاملات موفق است. این مزیت در بازارهای فارکس برای سرمایه گذاران مختلف اهمیت زیادی دارد و بهترین کار آشنایی با نحوه محاسبه فرمول و فرایند وین ریت است. بنابراین وین ریت بالا نشان دهنده بهبود عملکرد و لزوم انتخاب یک استراتژی یا انجام یک معامله برتر است.

برای افزایش وین ریت داشتن تجربه و کسب آموزش جهت انتخاب استراتژی‌های بهینه و همچنین مدیریت ریسک و سرمایه اهمیت زیادی دارد. در این مقاله نیز به پرسش اصلی بسیاری از سرمایه گذاران و تریدرها یعنی اینکه وین ریت در فارکس چیست؟ و چگونه عملکردی دارد پاسخ داده شد. زیرا شناخت این اصطلاحات رایج و تخصصی فارکس اهمیت زیادی برای معامله‌گران سطوح مختلف به ویژه افراد مبتدی دارد.

سوالات متداول

اوین ریت در فارکس برای چه معاملاتی و متاتریدرهایی کاربرد دارد؟

در همه متاتریدرها بعد از انتخاب استراتژی یا جهت ارزیابی معاملات مختلف در یک دوره یا بازه زمانی معین امکان استفاده از این قابلیت در تجزیه و تحلیل سود احتمالی از هر مورد معامله وجود دارد.

عوامل موثر بر نرخ موفقیت در بازارهای معاملاتی فارکس کدام است؟

مدیریت ریسک و سرمایه، دریافت آموزش، صبر و انضباط معاملاتی و قدرت در تجزیه و ارزیابی بازارها از عوامل اثر گذار بر وین ریت در فارکس است.

برای مشاهده وین ریت باید از کدام قسمت وارد شد؟

باید ابتدا از طریق متاتریدر انتخابی و حساب یا اکانت و سپس انجام مراحل مربوط وین ریت را در دوره‌ای معین انتخاب و مشاهده نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا