فارکس

معرفی انواع جفت ارز در بازار فارکس + میزان معامله هر کدام

انجام معامله و کسب سود از انواع جفت ارز در بازار فارکس برای همه افراد مبتدی و پیشرفته مشغول فعالیت در فارکس، هیجان‌انگیز و لذت بخش است. شناخت مفهوم و انواع جفت ارزها نیز اصل اولیه ورود به فارکس است. بنابراین برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع جفت ارزها تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم جفت ارزها در بازار فارکس

مفهوم جفت ارزها در بازار فارکس

برای ارزش‌گذاری دقیق و بررسی ارزها از نظر تغییرات قیمتی معمولا آن‌ها را به صورت انواع جفت ارز در بازار فارکس ارائه می‌کنند. بنابراین مبادله ارز به صورت تکی در فارکس ممکن نیست و هر معامله نشان دهنده خرید یک ارز در مقابل فروش ارزی دیگر است. بنابراین در جفت ارزها به ارز اول پایه و به ارز دوم متقابل می‌گویند. در فارکس بهترین زمینه برای تبدیل یک ارز به ارز دیگر فراهم‌ شده که ایجاد این اختلاف قیمت یا شکاف ارزش باعث معامله و کسب سود از جفت‌ ارزها خواهد شد.
در یک تعریف ساده به دو ارز متفاوت و از کشورهای متفاوت که در مقابل هم قرار گرفته تا ارزش آن‌ها در مقایسه یک‌دیگر سنجیده و ارزیابی گردد، جفت ارز گویند. برای مثال جفت ارز محبوب EUR/USD نشان دهنده ارزش یک واحد یورو به یک واحد دلار است. بنابراین نرخ مبادله بین هر دو ارز در صورت تشخیص و پیش‌بینی درست، تاثیر زیادی بر سودآوری معاملات خواهد داشت. در بازار انواع گوناگون از جفت ارزها با نمادهای مختلف وجود دارد که در ادامه با جزئیات به آن‌ها پرداخته شده است.

معرفی انواع متنوع جفت ارزها در فارکس

دلیل منطقی و بسیار خوبی برای ایجاد تفاوت بین انواع ارزهای رایج و محبوب بازارهای مالی وجود دارد. این اقدام با ایجاد نمادهای مخصوص برای جفت ارزها یا هر ارز و ترکیب دوتایی آن‌ها در انجام راحت و ساده معاملات تاثیر مثبت و قابل توجه داشته است. به طور کلی ۳ نوع جفت ارز در فارکس مبادله شده که هر کدام زیرمجموعه و خصوصیات منحصر به فردی دارند. با این حال آشنایی کاربران و تریدارها با انواع جفت ارز در بازار فارکس اهمیت زیادی دارد و به طور کلی این ابزارهای معاملاتی شامل موارد زیر هستند که عبارتند از:
۱) جفت ارزهای اصلی
۲) جفت ارزهای فرعی
۳) جفت ارزهای غیرمعمول یا ناشناخته

جفت ارزهای اصلی در بازار فارکس

به جفت ارزهای مهم‌ و محبوبی که حتما یک طرف آن دلار آمریکا وجود دارد، جفت ارزهای اصلی یا ماژول گفته می‌شود. این جفت ارزها دارای شانس پیش‌بینی بالا و از قابل اعتمادترین موارد معاملاتی در فارکس بوده که بیش از ۸۵ درصد مبادلات مالی نیز روی این جفت ارزها انجام می‌شود. ارزهای اصلی و پرطرفدار بازار فارکس نیز شامل ۷ ارز از کشورها بوده و دلار، یورو، پوند، ین، فرانک و غیره به شمار می‌روند.  بنابراین ارزهای متعلق به اقتصادهای بزرگ و ابر قدرت در بازارهای مالی، جفت ارزهای اصلی بوده و اولویت انتخابی معامله‌گران زیادی در بازار و بروکرهای فارکس هستند.

● خصوصیات جفت ارزهای اصلی فارکس

وجود برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوت، این گروه از جفت ارزها را ارزشمندتر کرده است. این جفت ارزها به دلیل پشتوانه قوی اقتصادی، ثبات روند داشته و امکان پیش‌بینی راحت‌تری دارند. علاوه بر این از مزایای مهمی مانند قدرت نقد شوندگی برخوردار هستند. تحرک قیمتی یا ارزشی جفت ارزهای اصلی به نرخ بهره، تورم، عوامل اقتصادی و رویدادهای سیاسی وابسته بوده و درک این اتفاقات به تصمیمات آگاهانه در زمینه معاملات جفت ارزی کمک خواهد کرد. با این وجود جفت ارزهایی که در فارکس با نمادهای پر خرید و فروش همراه هستند، عبارتند از:

 • جفت ارز یورو به دلار با نماد EUR/USD
 • جفت ارز پوند به دلار با نماد GBP/USD
 • جفت ارز دلار به ین ژاپن با نماد USD/JPY
 • جفت ارز دلار آمریکا به دلار نیوزیلند NZD/USD
 • جفت ارز دلار استرالیا به دلار آمریکا با نماد AUD/USD
 • جفت ارز دلار آمریکا به دلار کانادا USD/CAD
 • جفت ارز دلار آمریکا به فرانک سوئیس USD/CHF

جفت ارزهای فرعی در بازار فارکس

در همه جفت ارزهایی که هیچ دلار آمریکایی وجود نداشته باشد و گروه جفت ارزها از ارزهای رایج سایر کشورهای پیشرفته و مهم تشکیل شده باشند، به این گروه نیز جفت ارزهای فرعی یا مینور در بازار فارکس می‌گویند. مانند جفت‌های اصلی در این نوع از جفت ارزها نیز معاملات گسترده و قابل توجه‌ای انجام می‌شود و ین ژاپن، پوند و یورو سه مورد از رایج‌ترین این جفت ارزها در میان انواع جفت ارز به نسبت محبوب در بازار فارکس از این قبیل به شمار می‌روند. همچنین اگر چه حجم و قدرت نقدینگی این جفت ارزها در مقایسه با جفت ارزهای اصلی کمتر بوده اما انتخاب آن‌ها توسط معامله‌گران زیادی انجام می‌شود. از جمله انواع جفت‌ارز در بازار فارکس از نوع مینور، کراس یا فرعی عبارتند از:

 • جفت ارز یورو به پوند با نماد EUR/GBP
 • جفت ارز یورو به ین ژاپن با نماد EUR/JPY
 • جفت ارز یورو به فرانک سوئیس با نماد EUR/CHF
 • جفت ارز یورو به دلار استرالیا با نماد EUR/AUD
 • جفت ارز یورو به دلار کانادا با نماد EUR/CAD
 • جفت ارز یورو به دلار نیوزیلند EUR/USD
 • جفت ارز پوند به دلار استرالیا با نماد GBP/AUD

تفاوت جفت‌ ارزهای اصلی با فرعی در فارکس

به طور کلی در میان انواع جفت ارز در بازار فارکس محبوبیت و طرفداران ارزهای اصلی بیشتر از نوع فرعی بوده و در معاملات مختلف، تریدرها اقدام به انتخاب ارزهای اصلی خواهند نمود. با این وجود جفت ارزهای فرعی، اسپرد یا اختلاف قیمتی بیشتری نسبت به جفت ارز اصلی دارند. همچنین حجم معاملات نیز در این نوع جفت‌ها متفاوت است که همواره این حجم در ابزارهای فرعی کمتر از اصلی بوده و این امر نتیجه نقد شوندگی کمتر ارزهای مینور به نسبت ارزهای ماژول است. به طور کلی بی ثباتی بیشتری در جفت ارز فرعی وجود دارد و معامله با آن‌ها ریسک بیشتری برای معامله‌گران دارد ولی معامله‌گران باتجربه بیشتر این مورد را برای معاملات خود انتخاب خواهند کرد.

جفت ارزهای غیر معمول در فارکس

وقتی که در جفت ارزها یک ارز از نوع اصلی و دیگری از نوع ارزهای کشورهای در حال توسعه باشد به آن جفت ارزهای غیرمعمول یا اگزوتیک می‌گویند. این جفت ارزها هزینه معاملاتی بیشتری نسبت به دیگر انواع جفت ارز داشته و حجم معاملات آن نیز در کنار قدرت نقدینگی آن کمتر است. این جفت ارزها به شدت تحت تاثیر تغییرات اقتصادی و سیاسی یا نرخ تورم و دیگر شاخص‌های مهم کلان اقتصادی آن کشور در حال توسعه قرار دارد. تک محصولی بودن اقتصاد این کشورها باعث تاثیر بیشتر تغییرات قیمتی جهانی کالاهایی مانند نفت و گاز یا فلزات بر ارزش ارزهای این کشورها خواهد داشت. و از این رو ریسک و خطرات مربوط به معامله با این جفت ارزها بسیار بالا خواهد بود. از نمونه‌های این جفت ارزها عبارتند از:

 • جفت ارز پوند انگلستان  به پزو مکزیک با نماد GBS/MXN
 • جفت ارز یورو به رند آفریقای جنوبی با نماد EUR/ZAR
 • جفت ارز دلار آمریکا به دلار سنگاپور با نماد USD/SGD
 • جفت ارز دلار آمریکا به لیر ترکیه با نماد USD/TRY
 • جفت ارز دلار آمریکا به دلار هنگ‌کنگ با نماد USD/HKD
 • جفت ارز دلار آمریکا به ریال ایران با نماد USD/IRR
 • جفت ارز ین ژاپن به کرون نروژ با نماد JPY/NOK
بهترین جفت ارزهای برای معامله در فارکس

بهترین جفت ارزهای برای معامله در فارکس

در بین انواع جفت ارز در بازار فارکس، تعیین بهترین نماد جفت ارزها برای معامله در بازار فارکس ساده نخواهد بود. زیرا معامله‌گران با توجه به عوامل و فاکتورهای مختلفی مانند میزان و نوع سرمایه و معاملات، حجم معاملات، سطح ریسک و شرایط بازار باید بهترین مورد را انتخاب نمایند. با این وجود جفت ارزهای اصلی به دلیل مزایای بیشتر و حجم معاملات بالاتر در کنار اسپرد پایین از بهترین نمادها از نظر افراد دارای تجربه و تخصص، در این بازار است.
همچنین از نظر افراد بازاریاب و تریدرهای مشهور در فارکس شروع معامله با جفت ارز اصلی بیشتر پیشنهاد شده. و این توصیه به ویژه برای افراد تازه کار و مبتدی ضرورت دارد. بعد از مدتی فعالیت با توجه به اهداف معاملاتی، نوع استراتژی انتخابی، یادگیری روانشناسی و مدیریت ریسک هر نوع از بهترین جفت ارزهای معاملاتی قابل دسترسی و انجام معامله به وسیله آن‌ها مفید و سود‌آور خواهد بود.

میزان معامله انواع جفت‌ ارز در بازار فارکس

آگاهی از آمارهای معاملات ارزهای رایج برای انتخاب بهتر این جفت‌ ارزهای بازار فارکس بسیار کمک خواهد کرد. بنابراین برای تسلط بیشتر بر استراتژی و گزینش هر ارز طبق جدیدترین آمار و ارقام منتشر شده، بهترین عملکرد معاملاتی ایجاد می‌گردد. بر این اساس مطابق گزارش‌های منتشر شده دلار آمریکا با ۷۲ درصد بیشترین ارز معاملاتی در فارکس بوده است. همچنین یورو با ۳۹ درصد از بیشترین معاملات، دارای رتبه بعدی پس از دلار است. از طرفی هر چه محبوبیت و طرفداران بیشتری برای انواع جفت ارز بیشتر باشد، همواره شانس موفقیت بیشتری برای معامله‌گران وجود دارد. از بین جفت ارزها نیز همواره جفت ارز دلار به یورو با بیش از ۲۸ درصد به عنوان بهترین و جذاب‌ترین نماد برای معامله در فارکس شناخته شده است. 

نحوه معامله انواع جفت ارز در بازار فارکس

نحوه معامله انواع جفت ارز در بازار فارکس

برای معامله پس از شناخت کافی از انواع جفت ارز در بازار فارکس، باید از طریق بروکرها و ایجاد یک حساب کاربری در پلتفرم‌های معاملاتی یا متاتریدرها، اقدام نمود. برای این کار ابتدا باید فرایند ثبت نام در فارکس انجام شده و در افتتاح حساب موفق عمل نمود. سپس از طریق پنل کاربری با داشتن استراتژی و یک تحلیل درست و منطقی امکان معامله هر جفت ارز وجود خواهد داشت.
در این شرایط با انتخاب هر جفت ارز، یعنی تریدر در معامله برای مثال یورو به دلار یا نماد EUR/USD ارز اول را خریداری و ارز دوم را برای فروش در اختیار خواهد داشت. علاوه بر این باید عملکرد بهتر و متفاوتی در انتخاب هر نوع جفت برای خرید و فروش دو طرفه داشته باشند تا سود بیشتری کسب کنند.

نحوه خواندن جفت ارزها در بازار فارکس

برای خواندن جفت ارزها در بروکرها یا کارگزاری‌های فارکس از نماد یا حروف اختصاری انگلیسی استفاده شده است. در این حالت، هر نماد ارزی از سه حرف انگلیسی تشکیل شده. که دو حرف اول نشان دهنده ابتدای نام کشور و حرف سوم نیز حرف اول پول یا ارز رایج همان کشور است. بنابراین وقتی دو جفت ارز در برابر هم قرار گیرند در واقع نام مخفف شده. و مختصر ارز دو کشور در کنار هم قرار گرفته خواهد شد.
برای مثال جفت ارز EUR/USD نشان دهنده نام ارزهای دلار آمریکا و یورو بوده. و برای دلار ایالات متحده از نماد اختصاری usd استفاده خواهد شد. این نمادها در همه بروکرها مانند بروکر hycm یکسان بوده و امکان تغییر در آن و یا تعویض آن در پلتفرم‌ها وجود ندارد.

نتیجه گیری

جفت ارزها در فرایند معامله و خرید و فروش اهمیت زیادی دارند و شناخت انواع آن‌ها به داشتن معامله سودآور کمک خواهد کرد. به طور کلی جفت ارزها دارای نمادهای منحصر به فردی بوده که در کنار هم قرار گرفته تا ارزش آن‌ها نسبت به یک‌دیگر سنجیده شود. در بازار فارکس نیز در بین همه بروکرها این نمادها ثابت بوده و هر کشور ارز مخصوص به خود را خواهد داشت. علاوه بر این سه نوع جفت ارز اصلی، غیر معمول و فرعی در تقسیم بندی جفت ارزها وجود دارند. که باید با دقت بهترین آن‌ها را انتخاب نمود.
در این مقاله نیز به صورت تخصصی و جامع به انواع جفت ارز در بازار فارکس پرداخته شد. وجود این اطلاعات کمک زیادی به معامله‌گران و تریدرهای مبتدی نیز خواهد نمود.

سوالات متداول

آیا نمادهای جفت ارزها در بازار فارکس تغییر خواهند کرد؟

خیر در همه انواع بروکرهای مختلف بازار فارکس این نمادهای جفت ارزی مشابه و یکسان بوده. زیرا نمادها نشان دهنده ارز و پول رایج هر کشور بوده و امکان تغییر کلی و یا تغییر نام در هر بروکر یا هر پلتفرم را ندارند.

بهترین نوع جفت ارز برای شروع معامله در بازار فارکس چیست؟

به طور کلی جفت ارزهای یورو به دلار از بهترین‌ها به دلیل آمار محبوبیت آن دو در بازار بوده. و ارز ین ژاپن بعد از این دو ارز در گروه جفت ارزهای اصلی دارای بیشترین محبوبیت و ثبات به همراه اسپرد کم معاملاتی است.

معنی جفت ارزهای غیر معمولی در فارکس چیست؟

در هر جفت ارز وقتی در یک طرف یک ارز اصلی و در طرف دیگر یک ارز از کشورهای در حال توسعه و با شرایط اقتصاد ضعیف‌تر وجود داشته باشد به آن جفت ارزهای غیر معمول و دارای ریسک بالا گفته می‌شود.

به این مقاله امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا