آموزش صرافیفارکس

معاملات اسپات فارکس چیست؟ مقایسه معاملات اسپات و فیوچر

کسانی که علاقه زیادی به معاملات اسپات فارکس یا خریدهای لحظه‌ای این بازار دارند، این مقاله کمک زیادی به رسیدن به این خواسته و شروع زودتر معامله در دیجیتال مارکتینگ خواهد کرد. این مفاهیم به ویژه برای عملکرد بهتر افراد مبتدی در بازارهای اسپات و فارکس بسیار مفید است بنابراین تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بازار معاملات اسپات فارکس چیست؟

بازار معاملات اسپات فارکس چیست؟

این بازار محلی است که‌ در آن تریدرها یا معامله‌گران فارکس، امکان خرید و فروش یا معاله‌ همه جفت ارزهای فارکس را با قیمت‌ فعلی و‌ لحظه‌ای فارکس‌ خواهند داشت. به این معنی که در نرخ تبادل لحظه‌ای امکان انجام معامله ارزها وجود دارد. بنابراین به قیمت انجام معامله در این شرایط، قیمت نقدی یا اسپات نیز می‌گویند.
به زبان ساده‌تر، خرید و فروش مستقیم ابزارها یا انواع دارایی و محصولات موجود در بازار فارکس مانند جفت ارزها، کالاها، شاخص و دیگر موارد به قیمت نقدی، در واقع معامله‌های اسپات در فارکس نام دارند. بنابراین معاملات اسپات یکی از ساده‌ترین تریدها در بازار مالی بوده و در همان لحظه که دارایی توسط تریدر خریداری شده، مالک آن خواهد بود و قادر به تصمیم‌گیری درباره آن در شرایط مختلف بازار است.

تاریخچه معاملات اسپات فارکس

پس از ورود بروکرها به بازار فارکس، چون جهت انجام معاملات خرده فروشی در ابتدا به یک سیستم کارآمد جهت باز نگه داشتن پوزیشن‌های مشتریان نیاز بود، این سیستم توسط ناظران بر بازار ایجاد گردید. مطابق این سیستم جدید، معاملات و قراردادهای اسپات تا زمان بسته شدن پوزیشن، به وسیله بروکرها به طور خودکار تمدید می‌شدند، که به این قراردادها اسپات یا معاملات قابل تمدید در فارکس می‌گفتند. که با وجود این قراردادها، همه تریدرهای فعال بهره شبانه یا سوآپ را در حالت باز نگه داشتن بیش از یک روز پوزیشن معاملاتی جفت ارزها را باید پرداخت می‌کردند.

سازمان‌های نظارت کننده در انگلستان و اروپا پس از گذشت زمان، جهت ایجاد تفاوت بین بازار اصلی اسپات فارکس که در آن ارزها به صورت فیزیکی و واقعی خرید و فروش شده با بازار اسپات خرده فروشی فارکس که معاملات بر اساس تفاوت قیمت بین باز و بسته کردن پوزیشن بوده و به معاملات CFD شهرت دارند، قرارداد و ما به تفاوت ایجاد کردند. بنابراین معاملات اسپات در بازار فارکس امروزه به عنوان معاملات خرده فروشی، معاملات اسپات تمدیدی و معاملات اسپات جفت ارزها مشهور هستند و درواقع همه این معاملات ماهیت مشابه و یکسانی دارند. بنابراین در معاملات اسپات کاربران صاحب ارز نمی‌شوند و فقط از تفاوت قیمت باز و بسته شدن پوزیشن‌های خرید و فروش یا تفاوت قیمت معاملاتی سود کسب می‌کنند.

نحوه انجام معاملات اسپات در بازار فارکس

نحوه انجام معاملات اسپات در بازار فارکس

در بازارهای اسپات همواره خرید و فروش جفت ارزهای فارکس انجام می‌شود که یعنی ارز پایه خریداری و ارز متقابل با قیمت فعلی در زمان کنونی به فروش می‌رسد. بنابراین به صورت لحظه‌ای ارزش یک ارز نسبت به دیگری افزایش خواهد یافت.
علاوه‌ بر این خرید و فروش دو طرفه در بازار اسپات انجام خواهد شد. یعنی هم در حالت کاهش قیمت نقدی و هم در افزایش قیمت اسپات امکان انجام معاملات فارکس و کسب سود بالا در این روش معاملاتی وجود دارد. بنابراین پس از ورود به صرافی با مراجعه به بخش اسپات‌ و وارد کردن سفارش خرید یا فروش، معامله انجام خواهد شد که البته معامله در قیمت حال حاضر بازار اسپات نیز ممکن است.

شرایط خرید در بازار اسپات

در شرایطی که معامله‌گران بازار فارکس این پیش بینی را داشته باشند که، ارزش ارز پایه در آینده نسبت به ارزش ارز متقابل افزایش خواهد داشت، پوزیشن لانگ باز کرده و اقدام به خرید جفت ارزها خواهند نمود. اما در این حالت قیمت خرید همواره از قیمت فروش بیشتر بوده و در قیمت فعلی بازار، خرید اسپات بازار در این عملیات انجام خواهد شد. در این شرایط خرید جفت ارزها، در صورت پیش بینی درست و دقیق بازار امکان کسب سود از بازار اسپات وجود دارد.

شرایط فروش در بازار اسپات

حالت متقابل خرید در معاملات اسپات و نقدی بازار فارکس، فروش دارایی و ابزارهای مالی آن است. در این شرایط اگر تصور شود که در آینده ارزش ارز متقابل به نسبت ارزش ارز پایه بالاتر رود امکان باز کردن پوزیشن شورت و فروش دارایی وجود دارد. در حالت خرید و فروش در بازار اسپات، نسبت به بازار فوروارد و آتی همواره اسپرد کمتر خواهد بود. به همین دلیل دِی تریدرها یا معامله‌گران روزانه علاقه بیشتری به انجام معاملات اسپات در فارکس دارند.

معامله‌گران خُرد یا کوچک در بازار اسپات فارکس

به معامله‌گران دارای سرمایه و دارایی کم نسبت به بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ و فعال یا بازیگران اصلی در فارکس، معامله‌گران خرد پا گفته می‌شود. این گروه از معامله‌گران و تریدرهای فارکس عملیات خرید و فروش معاملات اسپات بازار فارکس را از طریق بروکرها یا صرافی‌ها و کارگزاری‌ها انجام می‌دهند. همچنین با وجود اینکه در بازار اسپات، خرید و فروش از طریق قیمت‌های لحظه‌ای یا نقدی انجام شده. اما معامله‌گران خرد پا ممکن است که بیش از یک روز پوزیشن خرید و فروش خود را باز نگه دارند.
در واقع تریدرهای خرده پا، خرید و فروش ارزهای واقعی را انجام نمی‌دهند و مالکیتی هم روی ارزها نخواهند داشت. بلکه تنها با توجه به پش‌بینی قیمت ارزها، معامله و سود کسب خواهند نمود. بنابراین اگر تریدرهای خرد یا کوچک پیش بینی درستی از مسیر و روند قیمت آتی مبنی بر کاهش یا افزایش آن داشته باشند به اندازه تفاوت قیمت واقعی و پیش‌بینی شده سود از بروکر دریافت خواهند نمود. در حالت عکس و پیش‌بینی غلط و اشتباه قیمت آینده ارزها، باید این اختلاف به بروکرها پرداخت گردد.

تفاوت معاملات اسپات فارکس با معاملات CFD جفت‌ارزها

تفاوت اصلی بازار اسپات و بازار سی اف دی در حقیقت در نوع بازار، کارمزد و قیمت گذاری موجود در این دو بازار است. بنابراین انجام معاملات CFD بازارهای متنوعی مانند فارکس سهام کالا و دیگر بازارهای مالی انجام شده. اما معاملات اسپات جفت ارزها فقط در بازار فارکس انجام خواهد شد. همچنین کارمزد معاملات اسپات فارکس بر مبنای اسپرد محاسبه شده. اما در معاملات CFD کمیسیون و بهره شبانه به عنوان کارمزد معاملاتی از تریدرها اخذ می‌شود.
سطح قیمت معاملات CFD بستگی به بازاری دارد که دارایی پایه به آن تعلق دارد. بنابراین اگر چه معاملات اسپات در بازار پویای فارکس از فاکتورهای سیاسی و اقتصادی تاثیر می‌پذیرد. اما سایر معاملات CFD از سودآوری بورس تاثیر گرفته و مطابق شرایط مختلف آن انجام خواهند شد.

تشابه معاملات اسپات فارکس با معاملات CFD جفت‌ارزها

تشابه معاملات اسپات فارکس با معاملات CFD جفت‌ارزها

با وجود تفاوت‌های موجود در دو بازار، شباهت‌هایی نیز بین بازار معاملات اسپات و بازار CFD جفت ارزها در فارکس وجود دارد. از این رو در معاملات CFD و همچنین اسپات سود تنها از طریق اختلاف قیمتی ایجاد شده. و مالکیت فیزیکی روی دارایی پایه ایجاد نخواهد شد. همچنین در این نوع از بازارهای معاملاتی از مارجین و لوریج جهت مدیریت سرمایه و ریسک استفاده خواهد شد.
از طرفی هر دو بازار برای افراد مبتدی و تریدرهای تازه کار مناسب بوده و در هر دو پیش از شروع به فعالیت باید آموزش و تخصص کافی در همه انواع سطح معامله‌گران دریافت گردد. حجم معاملات دو بازار نیز بسیار زیاد بوده که این امر باعث نقدینگی سریع و همیشگی دارایی و تبدیل سرمایه در کمترین زمان ممکن خواهد شد.

مزایای بازار معاملاتی اسپات در فارکس

خصوصیات مثبت و درجه یک موجود در معاملات اسپات بسیار زیاد بوده. و این موارد باعث جذابیت آن برای سطوح مختلف تریدرهای مبتدی و پیشرفته شده است. از جمله مزایای این معاملات عبارتند از:
۱) استفاده از لوریج یا مارجین در معاملات اسپات برای معامله با حجمی بیشتر از دارایی فرد
۲) برخورداری از حجم معاملات بالا با اسپرد کم و در نتیجه امکان نقدینگی بالاتر و بیشتر دارایی
۳) برخلاف معاملات فوروارد و آتی در معاملات اسپات تاریخ مشخصی برای انقضاء وجود ندارد
۴) بدون وقفه و پیوسته بودن چارت‌های قیمتی معاملات اسپات
۵) امکان انجام تحلیل تکنیکال بهتر برای معاملات گران موجود در اسپات فارکس
۶) وجود بهره شبانه برای باز نگه داشتن قراردادهای اسپات بیش از یک روز
۷) امکان سودآوری بسیار بالای لحظه‌ای در این بازار آنی یا نقدی
۸) امکان انجام معاملات اسپات ارز دیجیتالی به کمک ‌ساختار ساده این بازار
۹) معاملات اسپات بدون اهرم بوده و خرید رمزارزها تنها با سرمایه تریدر انجام خواهد شد.

نتیجه گیری

معاملات اسپات به خرید و فروش دارایی‌های مالی به صورت مستقیم و نقدی در بازارهای فارکس اشاره دارد. در بازار معاملات اسپات تحول فوری به مشتری و پرداخت نقدی در محیط امن صرافی‌ها انجام خواهد شد. از طرفی در اسپات یک ارز فیزیکی و واقعی مورد معامله قرار نخواهد گرفت. بلکه‌ تنها از اختلاف قیمت بین ارزها‌ امکان‌کسب سود برای تریدرها و معامله‌گران وجود دارد.
تفاوت و شباهت‌های زیادی نیز بین بازار اسپات و بازارهای بورس یا CFD وجود دارد. اما مزایای معاملات اسپات به ویژه برای تریدرهای خرده‌پا اهمیت و جایگاه ارزنده دارد. در این مقاله نیز به مفهوم و شرایط بازار معاملات اسپات فارکس نیز برای افراد علاقه‌مند به مفاهیم دنیای فارکس و ارزهای دیجیتالی پرداخته شد.

سوالات متداول

معاملات اسپات جفت ارزها در چه بازارهایی قابل انجام است؟

این مورد تنها در محدوده بازار فارکس انجام شده. و صفر تا صد قوانین این نوع از معاملات به همراه مزایای ویژه آن‌ها تنها در فارکس قابل دسترسی دارند.

میزان کارمزد معاملات اسپات در بازار فارکس بر چه اساس است‌؟

این مورد از طریق اسپرد در صرافی‌ها و این بازار معاملاتی انجام خواهد شد.

شباهت معاملات اسپات با معاملات سی اف دی در جیست؟

در مارجین و لوریج، کسب سود از تفاوت قیمت خرید و فروش و عدم امکان مالکیت بر دارایی پایه از جمله انواع موارد تشابه و یکسان در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی است.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا