بهترین زمان معامله و ترید در فارکس را اینگونه تشخیص دهید

برای تداوم فعالیت در بازارهای مالی، بهترین زمان معامله در فارکس و یا بازارهای غیرمتمرکز اهمیت زیادی دارد. زیرا اگر چه در طول روز هر فردی در هر کشور، توانایی ورود به بروکرها و انجام معاملات فارکس را دارد اما در زمان سودآوری و معاملات بهینه یا درآمد بیشتر در آن باید این فرایند انجام شود. بنابراین برای آشنایی با بهترین زمان انجام معامله در بازار فارکس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ساعت کار بازار فارکس

امروزه بزرگترین بازار مالی برای سرمایه‌گذاری جهانی، بازار فارکس است که دارای بیشترین حجم معاملات روزانه بوده و مبنای کار آن نیز نرخ ارزهای تمامی کشورها یا خرید و فروش جفت ارزها است. به این معنی که ارز فیات یک کشور در مقابل ارز کشور دیگر مبادله و خرید و فروش می‌شود. این بازار به صورت ۲۴ ساعته و در ۵ روز هفته یعنی دوشنبه تا جمعه فعال و برای کاربران خود باز است. با این وجود روزهای شنبه و یکشنبه نیز تعطیل بوده و این بازار به وقت ایران از ساعت ۱:۳۰ دقیقه هر روز شروع شده و تا ۱:۳۰ روز بعد یعنی هر ۲۴ ساعته بسته می‌شوند.

از سوی دیگر بازار فارکس کار خود را به وقت منطقه زمانی شرقی در ایالات متحده یا EST از ساعت ۵ بعد از ظهر شروع کرده و تا ساعت ۴ به وقت EST پایان خواهد داد. این ساعات با توجه به بازارهای فعال و اصلی فارکس نیز تنظیم شده و معامله‌گران ورود و خروج به بازار را بر اساس این ساعت‌ها تنظیم می‌کنند.

ساعات کار بازارهای فعال در فارکس

به طور کلی نرخ ارز هر کشور یا قیمت فیات آن‌ها توسط بانک مرکزی تعیین شده و شروع کار بازار فارکس در هر کشور نیز با توجه به شروع روز کاری برای بانک‌های مرکزی هر کشور در جهان خواهد بود. از سوی دیگر بازار فارکس نقطه آغاز و پایانی داشته که از استرالیا شروع و سپس به انگلستان و ژاپن می‌رسد. در نهایت این بازار در نیویورک به پایان می‌رسد. پس از پایان ساعات کاری در هر کشور، فعالیت بازار فارکس در کشور بعدی ادامه داشته تا دوباره در روز بعدی نیز با بازار سیدنی آغاز شود. بنابراین جهت انتخاب بروکرهای فارکس باید به محل یا منطقه آن دقت شود و اختلاف این ساعت را با کشور مبدا فارکس که در آن فعال است، مورد نظر قرار داد. بنابراین ساعت کاری ۴ بازار فعال فارکس عبارتند از:

۱) ساعات کاری بازار سیدنی استرالیا که ساعت باز شدن آن به وقت تهران از ۱:۳۰ بامداد تا ۱۰:۳۰ بوده

۲) ساعات کاری بازار توکیو ژاپن که به وقت تهران از ۳:۳۰ شب تا ۱۲:۳۰ بوده

۳) ساعات بازار لندن انگلیس که از ۱۱:۳۰ تا ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران بوده

۴) ساعات نیویورک آمریکا از ۱۶:۳۰ تا ۱:۳۰ به وقت تهران

بهترین ساعت برای معامله در فارکس

بهترین زمان برای فعالیت و معامله در بازار فارکس، در هنگام اوج معاملات و شلوغی بازارها است. از طرفی همواره حجم زیادی از معاملات از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۹ بوده ولی بسیاری از معامله‌گران بزرگ نیز همواره در بازه زمانی ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ را بهترین ساعت برای معامله در فارکس می‌‌دانند. بازار ژاپن و انگلستان همزمان در حال فعالیت در این ساعت بوده و باید به طور کلی پیش از معاملات به جدول زمان‌بندی فارکس مراجعه کرد. با توجه به این زمان مناسب، بهترین زمان برای تریدرهای ایرانی در بازارهای مالی فارکس، بین بازه زمانی ۱۶ تا ۱۹ بعد از ظهر است.

علاوه بر ایرانیان تمامی معامله‌گران فارکس باید به زمان مبدا این بازار نیز توجه کنند، که البته زمان مبدا در فارکس به بروکر انتخابی توسط معامله‌گران نیز بستگی دارد. بسیاری از بروکرها زمان مبدا را در ساعات کار فارکس بر حسب منطقه زمانی اروپای شرقی و گرینویچ قرار می‌دهند.

چرا باید بهترین زمان معامله در فارکس را انتخاب کنیم؟

یک معامله‌گر حرفه‌ای و دارای تخصص و دانش کافی که به دنبال حداقل ریسک و حداکثر سود منطقی و بهینه است باید در ساعت کار به بازار فارکس وارد شود. در ساعات حداکثری حجم معاملات در این بازار، منافع بیشتری برای کاربران ایجاد شده و از هر معامله، احتمال کسب سود بیشتری وجود دارد. اما چرا باید در بهترین ساعات فارکس معامله کرد؟ در واقع در ساعات شلوغ این بازار و وقوع بیشترین حجم معاملات در آن، قیمت‌ها واقعی‌تر بوده و این مبالغ قیمتی به عدد واقعی نزدیک هستند. تعداد زیاد خریداران و فروشندگان در آن ساعت در بازار حضور داشته و به دلیل حقیقی بودن و سرعت بالای مبادله امکان گرفتن نتیجه دلخواه برای تریدرها بیشتر وجود دارد. بنابراین این بازار به خصوص برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت و موقتی، فعالیت در ساعات پر حجم را سودآور و تکنیک‌ها یا تحلیل‌های معاملاتی را برای اخذ سود بیشتر، اثرگذار خواهد کرد.

همپوشانی در زمان معاملات بازار فارکس

وقتی دو بازار بزرگ جهانی به طور همزمان در حال فعالیت هستند، شناخت ساعات همپوشانی بازار برای فعالیت بهتر و کسب درآمد دلاری بیشتر، مهم و ضروری می‌شود. مطابق جداول زمان‌بندی ساعت کار در بازار فارکس، بازارهای متنوع فارکس در برخی از ساعت‌ها دارای همپوشانی هستند. معمولاً این تایم‌ها شلوغ‌ترین زمان در هر روز معاملاتی بوده و زمانی که دو بازار همزمان در حال فعالیت هستند معاملات بیشتر است. زیرا در آن ساعات همه شرکت‌کنندگان در حال معامله بوده و حجم معامله بیشتری در بازار در جریان است. برای مثال در فصل تابستان از ساعت ۳ تا ۴ صبح به وقت et بازار توکیو و لندن با هم فعال و هم‌پوشانی دارند که بهترین زمان معامله در فارکس به شمار می‌رود.

سشن‌های معاملاتی بازار فارکس

در فارکس ۳ نوع جلسات معاملاتی و یا سشن با نام قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکا وجود دارد. ساعات شروع تبادلات و فعالیت این سشن‌ها به عنوان بهترین زمان معامله در فارکس برای کاربران این بازار بوده و افراد بیشترین معاملات دلاری خود را در این بازه برنامه‌ریزی و انجام می‌دهند. بنابراین به ویژه در سشن نیویورک جفت‌هایی که یک طرف آن‌ها دلار باشد، نوسانات خوب و سودآوری در این بازار دارند. از طرفی در هر سشن برای اطلاع از باز و بسته شدن معاملات هر نماد باید ابتدا وارد متاتریدر شد، سپس از طریق گزینه Market Watch باید روی نماد مورد نظر راست کلیک کرد و آنگاه Specification انتخاب شود. در انتها و پایین پنجره باز شده زمان دقیق باز و بسته شدن نمادهای معاملاتی قابل مشاهده خواهد بود.

بدترین زمان معامله در فارکس چه تایمی است؟

علاوه بر آگاهی از بهترین زمان معامله در فارکس، آگاهی از بدترین زمان‌ها و تایم‌های ممنوعه معامله در فارکس نیز اهمیت زیادی برای معامله‌گران دارد. آگاهی از این موارد باعث جلوگیری از انجام معامله و پیشگیری از زیان احتمالی خواهد شد. اما برای هر معامله‌گر یک استراتژی نیز وجود دارد. که بهتر است این موارد برای کسب تجارب بیشتر در هنگام ورود به بروکرهای فارکس مورد توجه قرار گیرند. با این وجود بدترین زمان‌های انجام معاملات  فارکس عبارتند از:

تاثیر خبرها روی بازارهای فارکس

برخی اخبارهای سیاسی و اقتصادی جهانی مهم می‌توانند روی معاملات بازار فارکس اثرات قابل توجه داشته باشند. بنابراین فقط تعیین بهترین زمان معامله در فارکس در اولویت نبوده. و باید علاوه بر این مورد به اخبار مهم هم توجهات زیادی داشت تا معاملات موفقی در بازارهای بین المللی برای تریدرها انجام شود. برخی از مهم‌ترین زمینه‌های خبری و فاکتورهای مهم موثر بر این بازار بزرگ و جهانی عبارتند از:

بهترین زمان معامله در فارکس برای طلا

بازار طلا مطابق با بازار فارکس بوده. و به دلیل اینکه عمده ذخایر طلای دنیا در کشور آمریکا هستند، این بازار اصلی‌ترین نقش را در تعیین قیمت طلا و معامله این فلز باارزش را دارد. بنابراین کسانی که قصد و علاقه زیادی به معامله طلا در فارکس دارند بهترین زمان آن هنگام باز شدن بازار نیویورک آمریکا است. ایرانیان فعال و معامله‌گران طلا می‌توانند از ساعت ۶ عصر تا ۱۲:۳۰ نیمه شب در ۵ روز هفته مطابق بازار فعال آمریکا اقدام به خرید و فروش این فلز سودآور نمایند.

نتیجه گیری

برای بسیاری از افراد، فعالیت در بازار فارکس به عنوان تفریح، شغل دوم و یا یک فعالیت منبع کسب درآمد همیشگی است. بنابراین آشنایی با بهترین ساعات کار بازار فارکس برای همه فعالان و تریدرهای موقت یا دائمی آن اهمیت زیادی دارد. به طور کلی چهار بازار سیدنی، توکیو، نیویورک و استرالیا برنامه مناسب برای معاملات روزانه افراد بوده. و زمان شروع و بسته شدن آن نیز به این بازارهای فعال و بزرگ جهانی وابسته است. برای ایرانیان با توجه به شرایط معامله‌گران آن بهترین زمان فعالیت به بازه فعالیت بازار نیویورک و در بعد از ظهرها خواهد بود.

همچنین در این مقاله به بررسی بهترین زمان معامله در فارکس برای افراد مایل یا در حال فعالیت در این بازار عظیم و جذاب جهانی پرداخته شد. زیرا آگاهی از این ساعات رونق بازار و خبرهای مهم جهان، باعث تصمیم‌گیری و انجام معاملات برتر و بهینه برای تریدرها خواهد شد.

سوالات متداول

۱) آیا امکان انجام معامله جفت ارزهای سودآور در زمان شلوغی بازار فارکس وجود دارد؟

بله بسیاری از جفت ارزهای خاص و با حداکثر معامله مانند یورو و دلار در این ساعات باعث کسب سود بیشتر برای خریداران و فروشندگان آن خواهد شد.

۲) چه خبرهایی بیشترین تاثیرات را بر بازار فارکس و معاملات آن دارد؟

اخبار مربوط به اقتصاد و مسائل سیاسی در جهان مانند بیکاری، تورم، تصمیمات بانک‌های مرکزی کشورهای بزرگ و جنگ‌ها یا بیماری‌های جهانی از جمله مسائل اثرگذار در کنار اهمیت بهترین زمان برای معامله در فارکس است.

۳) بهترین ساعات فعالیت تریدرهای ایرانی در بازار فارکس چگونه است؟

به طور کلی ساعت‌های بین ۴ تا ۹ شب، می‌تواند بهترین ساعات مناسب برای معامله‌گران ایرانی باشد. زیرا دارای حداکثر بازدهی و کسب سود یا درآمدهای دلاری برای افراد است.

به این مقاله امتیاز دهید :
خروج از نسخه موبایل